İstanbul Tabip Odası’nın her yıl düzenlediği Dr. Ali Özyurt Basında Sağlık Ödülleri sonuçlandı. Ödül töreni 18 Mart Cumartesi günü Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Dr. Ali Özyurt Basında Sağlık Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. ”Gazete Haber Ödülü’, “Hastane Randevusu Karaborsada” başlıklı haberiyle Evrensel Gazetesi’nden Eylem Nazlıer’e verildi.

2023 yılı için verilen Basında Sağlık ödüllerinin listesi şöyle:

JÜRİ ÜYELERİ:

• Sibel Güneş – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti adına
• Nuray Karagöz – Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği adına
• Dilek Dindar – Görsel Medya Temsilcisi
• Sevda Karaca – Yazılı Medya Temsilcisi
• Dr. Ertuğrul Oruç – İstanbul Tabip Odası adına

GAZETE HABER ÖDÜLÜ:

Eylem NAZLIER
Evrensel Gazetesi
“Hastane Randevusu Karaborsada” başlıklı haber
Gerekçe:
Türkiye’de sağlık politikalarının çöküşünü ve hastaların sağlığa ulaşması için kurulan rant düzenini gün yüzüne çıkarması sebebiyle.

GAZETE ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ:

Vural NASUHBEYOĞLU
Evrensel Gazetesi
“Sistem Çöküyor, Şiddet Büyüyor” başlıklı 5 günlük dosya haberi
Gerekçe:
Sağlıkta şiddetin, alanda çalışan tüm sağlık emekçilerini kapsadığını ayrıntılı biçimde yapılan röportajlarla ortaya koyan kapsayıcı ve derin bir araştırma olması sebebiyle.

GAZETE HABER-ARAŞTIRMA ÖVGÜYE DEĞER HABER JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:

İsmail ARI
BirGün Gazetesi
“Hastane Hurdalık Oldu” başlıklı haber
Gerekçe:
15 Temmuz sonrası 33 Askeri Hastanenin kapatılmasının ardından kamu kaynaklarının gözden çıkarılması ve yapılacak yeni hastaneler için rant alanı yaratılmasını çarpıcı bir dille işlemesi sebebiyle.

RADYO PROGRAMI – PODCAST ÖDÜLÜ:

Nilay ÖRNEK
“Nasıl Olunur?” adlı podcasti Dr. Cem TERZİ bölümü
Gerekçe:
Hekim hasta ilişkilerini ve sağlıkta şiddeti sağlıkta dönüşüm politikası ile ele alarak toplumdaki izdüşümünü gösteren akıcı yayını sebebiyle.

TELEVİZYON HABER-ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ:

Meral DANYILDIZ
Artı TV
“Yasadışı Kürtaj” başlıklı haberi
Gerekçe:
Yasal kürtaj hakkının hiçe sayılması ve kişisel verilerin korunması kanununa aykırı biçimde bilgilerin internet arama motoru aracılığıyla şirketlere verilmesi hakkında çarpıcı haberi nedeniyle.

INTERNET HABER-ARAŞTIRMA ÖVGÜYE DEĞER HABER JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:

Mesude ERŞAN
DİKEN
“Türkiye’de hekimlik yapmaktansa İsviçre’de kebapçıda çalışıyor” haberi.
Gerekçe:
Halkın gözünde hekimlik mesleğinin değersizleşmesi, yok sayılması, gelecek ve maddi kaygılar, sıkıntılara rağmen idari açıdan huzurlu bir ortamdan giderek uzaklaşılması ve sağlık sistemindeki sorunlardan kaynaklı her geçen yıl artan hekim göçünü somut hikâye üzerinden aktarımı sebebiyle.

KÖŞE YAZISI ÖDÜLÜ:

Çiğdem TOKER
2022 yılında sağlık alanında yazdığı köşe yazıları
Gerekçe:
Şehir Hastaneleri konusunda ısrarlı takibi ve kamu kaynaklarının bir grup şirkete aktarılması ile ilgili sürdürdüğü mücadeleci gazetecilik örneği sebebiyle.

TELEVİZYON – İNTERNET PROGRAMI ÖDÜLÜ: 

Kübra KIRIMLI 
Evrensel TV
Sağlık Olsun Programı
Gerekçe:
Haber takibi, programın içeriğinin gündeme uygunluğu ve meseleyi derinlikli inceleme biçimiyle başarılı bir habercilik örneği sergilemesi sebebiyle.

KARİKATÜR ÖDÜLÜ:

Sefer SELVİ
Evrensel Gazetesi
“Bırakın Gitsinler” karikatürü
Gerekçe:
Sağlıkta şiddet ve son yıllarda gittikçe artan hekim göçünü mizahi bakış açısıyla işleyen ve Evrensel Gazetesinde yayımlanan karikatürü nedeniyle.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:

Uğur Şahin UMMAN
İletişim Yayıncılık
“Çalışma Acısı” adlı kitabı (Haziran 2022)
Gerekçe:
Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasa da neoliberal dönemde fenomen haline gelen “Çalışma Acısı” kavramını; İş Cinayetleri, Meslek Hastalıkları, Güvencesizlik ve Mobbing başlıklarıyla sahanın içinden görünür kılan, hayatını kazanmaya çalışırken, bedensel ve ruhsal sağlığı ve hayatı kaybetmenin olağanlaştırılmamasına verdiği katkı, uçaktan okula, madenden şantiyeye, bankadan hastaneye, film setinden plazaya, gazeteden eve farklı işyerlerinde ölüm, hastalık, stres, tükenmişlik, depresyon yaratan çalışma düzenine çarpıcı bir ayna tutması sebebiyle.