İstanbul Tabip Odası olarak her yıl düzenlediğimiz Dr. Ali Özyurt Basında Sağlık Ödülleri sonuçlanmıştır.

Ödül töreni 19 Mart 2022, Cumartesi günü 11.45 – 13.00 saatleri arasında İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

2022 yılı için verilen Basında Sağlık ödüllerinin listesi aşağıda bilginize sunulmuştur.

İSTANBUL TABİP ODASI

JÜRİ ÜYELERİ:
•Sibel Güneş – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti adına
• Nuray Karagöz – Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği adına
•Dilek Dindar – Görsel Medya Temsilcisi
•Fatih Polat – Yazılı Medya Temsilcisi
•Dr. Osman Küçükosmanoğlu – İstanbul Tabip Odası adına

GAZETE HABER-ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ:
İsmail ARI
BİRGÜN GAZETESİ
“Verem Ettiniz” başlıklı haber.
Gerekçe:
Verem kaynaklı ölümlerin artmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın verem teşhisinde kullanılan solüsyonu satın almamasını Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Klimik Derneği verileri ile Tabip Odası görüşlerini de alarak deşifre eden haberi sebebiyle.

TELEVİZYON HABER-ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ:
Kemal AKTAŞ (Haber)
Mahmut ÖZGÜN (Görüntü)
FOX TV
“Yeni Kapitülasyon Tartışması” haberi.
Gerekçe:
2014 Eylül ayında Bakanlık yetkilileri ile İngiltere’de yapılan ve resmi haber kaynaklarında da yayınlanan; Şehir Hastanaleri’ne İngiliz şirketlerin finansör olmasına ilişkin toplantının kapitülasyon gibi ağır düzenlemeler içerdiği iddialarına ilişkin haberi sebebiyle.

TELEVİZYON HABER-ARAŞTIRMA ÖVGÜYE DEĞER HABER JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:
Öznur KARSLI ÇETİNER (Haber)
ÖZCAN ÖZTÜRK (Görüntü)
HABERTÜRK TV
“Yabancı Hekimler Güvence İstiyor” haberi.
Gerekçe:
Uzmanlık Eğitimi alan yabancı uyruklu asistan hekimlerin maaşlarının asgari ücret altında kalmasını, çalışma koşullarının zorluğunu ve sağlık güvencelerinin olmamasını birebir görüş olarak, yaşanan süreçleri örnekleyerek bütünlüklü bir tarzda ele alan haberi nedeniyle.

INTERNET GAZETECİLİĞİ ÖDÜLÜ:
Murat AKGÖZ
SOL TV
“Sağlık Yoğun Bakımda” haberi.
Gerekçe:
Pandemi sürecinde büyük bir özveriyle çalışan hekimlerin yaşadığı sorunları; sağlık sisteminin sağlıkta dönüşüm projelerinin de doğurduğu sıkıntılarla çalışamaz hale gelmesini, yönetici kadrolar tarafından yaratılan baskıları ve yönetememe sorununu kurgu ve haber akışı açısından son derece kapsamlı bir şekilde deşifre eden haberi sebebiyle.

INTERNET HABER-ARAŞTIRMA ÖVGÜYE DEĞER HABER JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:
Ferhat YAŞAR
GAZETE DUVAR
“İstanbul’daki 62 Kamu Hastanesi’nde Kürtçe Yok” haberi.
Gerekçe:
Sağlık Bakanlığı’nın 9 dilden broşür yayınlamasına rağmen, Kürtçe’nin yer almamasını, milyonlarca Kürt vatandaşın olduğu ilde hiçbir Şehir Hastanesi’nde Kürtçe bilen tercüman ya da danışman olmamasını tartışan; 5 dk.’da muayene meselesine farklı bir açıdan pencere açan, birçok vatandaşın eksik tedavi olduğunu ya da hiç olamamasını vurgulayan haberi nedeniyle.

KÖŞE YAZISI ÖDÜLÜ:
Serpil YILMAZ
SÖZCÜ
“Şişli Etfal’i Kime Verdiniz?” başlıklı yazısı.
Gerekçe:
Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin; halkın, hastane çalışanlarının, sağlık meslek örgütlerinin ve Şişli Etfal Dayanışması’nın yerinde dönüşüm talebine rağmen boşaltılması sonrası şehir merkezinde hastane kalmamasını, tedavi sürecinde iki yerleşke arasında gidip gelen vatandaşların yaşadıkları sorunları vurgulayan köşe yazısı sebebiyle.

TELEVİZYON PROGRAMI ÖDÜLÜ:
Melike ŞAHİN (Haber)
Cahit Kazan, Cumhur Çatkaya ve Hüseyin Eroğlu (Görüntü)
Güncel Dosya “Bebek Beklerken Yaşam Savaşı” Programı / NTV
Gerekçe:
Bebek beklerken Coronavirüse yakalanan, hem kendisi hem bebeklerinin hayatı için endişe eden, hastalığı atlatan ve bebeklerini kucaklarına alan annelerin yaşam savaşını yakınlarının tanıklığı ve anlatımlarıyla detaylı şekilde aktaran, belgesel programı sebebiyle.

KARİKATÜR ÖDÜLÜ:
Can BAYTAK
“Bugün Hıdırellez – Aşı” konulu karikatür
Gerekçe:
Covid-19 pandemi döneminin en vurucu gündemi olan, aşıyı bekleme sürecini mizahi bakış açısıyla işleyen ve HaberTürk gazetesinde yayımlanan karikatürü nedeniyle.

DERGİ HABER-ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ:
Söyleşi: Anıl OLCAN – Siren İDEMEN
1 + 1 EXPRESS DERGİSİ
“Cesedin Çürümesidir Bu” başlıklı haber.
Gerekçe:
Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyası müsilajın yoğunlaşarak ve yayılarak denizi yavaş yavaş öldürmesini uzman görüşleriyle kapsamlı bir şekilde inceleyen ve değerlendiren söyleşi sebebiyle.

DERGİ HABER-ARAŞTIRMA ÖVGÜYE DEĞER HABER JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Söyleşi: Bekir AVCI
1 + 1 EXPRESS DERGİSİ
“Alarmda Olmalıyız” başlıklı haber.
Gerekçe:
Müsilaj (Deniz Salyası) Marmara Denizi’ni sarmaya ve yok etmeye devam ederken, bu ekolojik cinayetin halk sağlığı açısından risklerini tartışan ve uzman görüşlerine yer veren söyleşi sebebiyle.