ESAM-CETAD BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

22.5.2008

“Sanal seks bağımlılığının Türkiye boyutu” Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği İle Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin düzenlediği toplantıda tartışıldı. CETAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Cem İncesu, “Bize bu konuda çok sık başvurular oluyor. Sanal seks bağımlılığı internet üzerinde ya da sanal dünyada sekse ayrılan zamanın çok fazla olması anlamına geliyor. Bu nedenle iş hayatı, özel hayatı ve aile hayatında bir dizi sorunlar ortaya çıkıyor” diye konuştu.
Toplantıda konuşan İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel ise “Sanal dünyayı geleneksel çevrede olan başka türlü dışarı çıkma imkanı olmayan dünyayı tanımak isteyen kadınların kullanabildiğini görüyoruz. Erkekler işten geldikten sonra ev halkını yatırdıktan sonra interneti kullanıyor. Sanal seks bağımlısı erkekler, genellikle yaşı biraz büyük, eğitimli ve yönetici düzeyi kişiler arasından çıkıyor” dedi.
Toplantıda sanal ortamda kendilerinden yaşça büyük partnerlerle romantik ilişkiler kuran gençleri bekleyen birçok tehlike olduğu vurgulandı. Prof. Dr. Şahika Yüksel, şunları söyledi:
“Genç kızların ortalama 3 ay arkadaşlıktan olduktan sonra buluştukları kişiler kendilerine romantik yaklaşan kişiler değil. Bir kerelik cinsel yakınlık kurmak isteyen kişiler oluyor. Profesyonel kötü niyetli kişiler oluyor. İlişkileri kaydederek bu kayıtları yakınlarına veya basına duyuracağını söylerek ilişkilere girebiliyorlar. Şantaj yapabiliyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir